W publikacji oprócz opisu stanów posiadania i historii tego najpotężniejszego z góralskich rodów zamieszczono tablice genealogiczne poszczególnych gałęzi Rodu Gąsieniców:

GĄSIENICOWIE-KRZEPTOWSCY
GĄSIENICOWIE-WALCZAKOWIE
GĄSIENICOWIE-SOBCZAKOWIE
GĄSIENICOWIE-STASZECZKOWIE
GĄSIENICOWIE-ROJOWIE
GĄSIENICOWIE-SIECZKI
GĄSIENICOWIE-BEDNARZ
GĄSIENICOWIE z GŁADKIEJ
GĄSIENICOWIE-DANIELE
GĄSIENICOWIE-BYRCYNOWIE
GĄSIENICOWIE z KOTELNICY
GĄSIENICOWIE-BYSTRZANY
GĄSIENICOWIE-KASPRUSIE

Umiłowanie Skalnego Podhala, szacunek i przywiązanie do Ojcowizny i tradycji Rodów Podhalańskich zrodziło nasze zainteresowanie i podjęcie wysiłku wydobycia tego wszystkiego, co jeszcze ocalało w archiwach kościelnych i państwowych czy też prywatnych zbiorach, a dotyczyło rodów Skalnego Podhala. Wśród mieszkańców Zakopanego budził szacunek potężny Ród Gąsieniców. Często opisywany i wymieniany w literaturze, nie ma sobie równego, nie tylko co do liczebności, ale i uzdolnień. Na przestrzeni kilkunastu pokoleń (około czterystu lat) Ród Gąsieniców wydał liczne zastępy wybitnych twórców kultury i bohaterów Ojczyzny.
Nie tylko bliskość i przywiązanie do Skalistej Ziemi Podhala było znaczącym czynnikiem w tworzeniu tego dzieła, lecz także i to, że nasze korzenia rodowe od prapradziadów tkwiły w tej urodzajnej glebie talentów, z której czerpały potrzebne siły i moce wytrwania do końca przy napisaniu Genealogii Rodu Gąsieniców w Zakopanem.
Pragniemy wyrazić serdeczną wdzięczność i podziękować wszystkim, którzy w tym wielkim wysiłku nam pomagali. Nie zapomniawszy o tych, którzy nam tę pracę utrudniali. Także i tym należą się słowa podzięki. „Nie ma tego złego, aby na dobre nie wyszło”, mówi dawne przysłowie. (...)
(...) Gąsienicowie zapożyczyli sobie nazwisko słowackie. Hus (gęś po słowacku), Husenice (zdrobniała nazwa - gęsi) to polski odpowiednik Gąsienicy. Okres drugiej połowy XVI stulecia, to czasy formowania się przezwisk i nazwisk tutejszych włościan. Nazwisko Gąsienica pojawiło się w zapisach kościelnych pod koniec tegoż stulecia. Gąsienicowie używali też innych nazwisk, czyli przydomków (Kistel, Kostek, Bania). Wśród licznych rodów osiadłych na Podhalu Gąsienicowie są najliczniejsi i najbardziej znani. Na przestrzeni kilku stuleci nie mieli równych sobie co do liczebności i prężności rodowej. (...)
(fragment wstępu od autorów)

Format A-4, twarda oprawa, stron 644,
396 stron – tablice genealogiczne wraz z objaśnieniami
248 stron materiału ilustracyjnego (kreda)
 


Andrzej Gąsienica Makowski
b. Poseł na Sejm RP, starosta tatrzański


Wojciech Gąsienica Byrcyn

 
Józef Krzeptowski,
brat Jana Krzeptowskiego Sabały


Józef Krzeptowski Jasinek,
s. Jana Krzeptowskiego Sabały

krzeptowscy@poczta.onet.pl